![](/documents/1158222/1341427/logo%20kfs.jpg/6aea1e28-f202-4543-b531-6b86d9547b08)
W dniach 12.02.2024 r. – 16.02.2024 r. ogłaszamy nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) – limit podstawowy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników lub pracodawców.
Zasady przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) oraz formularz wniosku dostępne są w zakładce „Dokumenty do pobrania".
Pracodawca przed przystąpieniem do wypełniania wniosku zobowiązany jest do zapoznania się z w/w zasadami.
Nie ma możliwości konsultacji ostatecznej wersji wniosku.
Szczegółowych informacji udzielamy pod numerem telefonu 32 81 02 229, 32 81 02 230.
Wnioski można składać w godzinach pracy Urzędu w formie papierowej lub w formie elektronicznej:
- wniosek o przyznanie środków z KFS w formie papierowej należy składać osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Bytomiu, ul. Łagiewnicka 15, w biurze podawczym lub przesłać za pośrednictwem poczty lub kuriera. Zachowanie terminu ocenia się według daty wpływu do tut. Urzędu, a nie według daty nadania,
- wnioski składane drogą elektroniczną za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP), powinny być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Wnioski składane drogą elektroniczną można przesłać na adres skrytki /PUPBytom/SkrytkaESP.
Wnioski w formie elektronicznej, które wpłyną przed godz. 8:00 w dniu 12.02.2024 r. oraz po godzinie 15:00 w dniu 16.02.2024 r. nie będą rozpatrywane.
Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego można przeznaczyć na finansowanie poniższych działań, zgodnych z ustalonymi przez Ministra właściwego do spraw pracy priorytetami na rok 2024:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
Pracodawca jest jednocześnie zobligowany do wydatkowania i rozliczenia z Powiatowym Urzędem Pracy środków przyznanych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników do dnia 16 września 2024 r.
Przy rozpatrywaniu wniosku o dofinansowanie ze środków z KFS starosta uwzględnia poniższe elementy:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi wskazanej do sfinansowania z KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego a w przypadku kursów – posiadanie dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS (w przypadku wniosku dot. kształcenia samego pracodawcy, należy przedstawić krótką informację na temat planów działania firmy w przyszłości);
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem określonych limitów.
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 735 z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 117).