
Ogłaszamy w dniach 12.06.2023 r. – 16.06.2023 r. nabór wniosków o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników lub pracodawców.
Wysokość środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego będąca do dyspozycji Urzędu wynosi 277.102,10 zł.
Zasady przyznawania środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) oraz formularz wniosku dostępne będą na stronie internetowej naszego Urzędu w zakładce „Dokumenty do pobrania".
Pracodawca przed przystąpieniem do wypełniania wniosku zobowiązany jest do zapoznania się z w/w zasadami.
Nie ma możliwości konsultacji ostatecznej wersji wniosku.
Szczegółowych nformacji udzielamy pod numerem telefonu 32 81 02 229, 32 81 02 230.
Wnioski można składać w godzinach pracy Urzędu w formie papierowej lub w formie elektronicznej:
- wniosek o przyznanie środków z rezerwy KFS w formie papierowej należy składać osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Bytomiu, ul. Łagiewnicka 15, w biurze podawczym, pok. 2 lub przesłać za pośrednictwem poczty lub kuriera. Zachowanie terminu ocenia się według daty wpływu do tut. Urzędu, a nie według daty nadania,
- wnioski składane drogą elektroniczną za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP), powinny być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Wnioski składane drogą elektroniczną można przesłać na adres skrytki /PUPBytom/SkrytkaESP.
Środki z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego można przeznaczyć na finansowanie poniższych działań, zgodnych z ustalonymi przez Radę Rynku Pracy priorytetami na rok 2023:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowe.
Szkolenia, o których finansowanie wnioskuje Pracodawca, muszą rozpocząć się w roku 2023 i zakończyć do dnia 30 października 2023 r.
Pracodawca jest jednocześnie zobligowany do wydatkowania i rozliczenia z Powiatowym Urzędem Pracy środków przyznanych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników, najpóźniej do dnia 15 listopada 2023 r.
Przy rozpatrywaniu wniosku o dofinansowanie ze środków z KFS starosta uwzględnia poniższe elementy:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi wskazanej do sfinansowania z KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego a w przypadku kursów – posiadanie dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS (w przypadku wniosku dot. kształcenia samego pracodawcy, należy przedstawić krótką informację na temat planów działania firmy w przyszłości);
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem określonych limitów.
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 735),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 117).